مقالات

آرتروز زانو چیست؟

به طور کلی به التهاب مفاصل زانو آرتروز گفته میشود . ایجاد تغییرات در استخوانها، مفاصل و همچنین زانو درد، ممکن است نشان دهندهی آرتروز باشد .
مفصل زانو از سه استخوان تشکیل شده است. این استخوانها شامل ران، درشت نی ) ساق پا ( و کاسهی زانو ) استخوان کشکک ( میباشد . انتهای تمامی این استخوانها را لایه ضخیمی از غضروف میپوشاند. غضروف باعث نرم و صیقلی شدن فضای بین استخوان نیز میشود . با فرسایش و نازک شدن غضروف، درد آرتروز به وجود میآید. نازک شدن غضروف، با برآمدگی همراه است. به این برآمدگی، خار استخوان میگویند . شدت بیماری آرتروز در افراد مختلف متفاوت است که در برخی افراد بدون علائم است. در برخی شرایط غضروف به حدی فرسایش مییابد که استخوانها روی هم سابیده میشوند .

علائم آرتروز زانو چیست؟

علائم آرتروز زانو، در افراد مختلف متفاوت است. در بعضی از روزها فرد ممکن است درد بیشتری را تجربه کند. صدای تق تق، شکستگی و ترق و تروق زانو حتما نشان دهندهی آرتروز نیست. علائم آرتروز زانو عبارتند از :

• درد
• خشکی مفاصل
• ورم
• ضعف و عدم تعادل
• علائم نوسانی
درد :

رایجترین علائم آرتروز، زانو درد است. این درد زمانی احساس میشود که فرد زانوی خود را خم یا به آن فشار وارد کند . علاوه بر آن، درد در هنگام تماس زانو با دست نیز احساس میشود .

خشکی مفصل :

سفت شدن و خشکی زانو، باعث شده که تحمل فشار و خم شدن زانو کاهش یابد . خشک شدن و سفتی زانو بعد از عدم تحرک طولانی، جز علائم آرتروز است .

ورم :

با توجه به شرایط فرد، میزان تورم ممکن است زیاد یا کم باشد و باعث محدودیت حرکت زانو شود .

ضعف و عدم تعادل :

در بعضی مواقع، آرتروز باعث ایجاد ضعف و عدم تعادل در اطراف زانو میگردد .

علائم نوسان :

علائم آرتروز در فرد، دچار نوسان میگردد. بدین صورت که بعضی روزها فرد سرحال بوده و کاملا احساس سلامتی میکند. ولی در روز دیگر، این علائم ممکن است بسیار تشدید شوند. ظهور علائم آرتروز زانو با آلودگی هوا، فشار،خستگی رابطه مستقیم دارد .

درمان قطعی آرتروز چیست؟

برای از بین بردن درد، بهبود عملکرد بیماری و درمان قطعی آرتروز، از روشهای مختلفی استفاده میشود. هدف از درمان، مدیریت علائم به بهترین نحو ممکن است .

روشهای درمان آرتروز زانو عبارتند از :

استفاده از کمپرس گرم یا سرد :

به این روش گرما درمانی یا سرما درمانی گفته میشود. این روش باعث کاهش درد و علائم نیز خواهد شد. برای انجام این کار، از کیسههای مخصوص آب گرم و آب سرد باید استفاده کنید. کیسه را روی ناحیه آسیب دیده قرار دهید .

مصرف دارو :

درمانهای دارویی، باید حتما تحت نظر پزشک باشد. معمولا برای تسکین موقت درد، از مسکنها استفاده میشود. داروهای ضد التهاب غیراستروئیدی در کاهش درد و التهاب زانو بسیار موثرند .

تزریق :

انجام تزریقات توسط متخصص ارتوپد، موثرترین راه جهت کاهش درد است. به صورت کلی از دو نوع مختلف تزریق،
جهت درمان آرتروز زانو استفاده میشود :
۱.تزریق کورتیکو استروئید
۲. تزریق روانسازهای مفاصل
کورتیکو استروئید، ترکیبی از بی حسی و استروئید است. به مفصل تزریق شده و باعث از بین رفتن التهاب و درد میشود.
روانسازهای مفصل مثل هیالورونان سنگین، ژل مانند است. تزریق این ژل در مفصل باعث تسهیل حرکات میگردد . در شرایطی که بیمار با هیچکدام از روشهای گفته شده درمان نشد، باید با توجه به تشخیص پزشک جراحی تعویض مفصل
زانو انجام دهد .

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *